Даний посібник є квінтесенцією досвіду і знань, отриманих за час існування підрозділу «Азов». Уроки, отримані в ході проведення бойових операцій в Маріуполі, Іловайську, Широкіно, Мар'їнці знайшли своє відображення на цих сторінках. Склад підрозділу «Азов» має багатонаціональний характер, разом з добровольцями з Європи до нас прийшов міжнародний досвід надання невідкладної медичної допомоги в умовах ведення бойових дій. Прогресивні організації, які прагнуть розвитку, черпають знання у більш досвідчених однодумців. «Азов» - не виняток. Програми підготовки бійців підрозділу базуються на передовому досвіді армій Ізраїлю, НАТО, США. До такого рівня організації та підготовки ми прагнемо і впевнено йдемо.

Підрозділ «Азов» має добровольчий характер, що позитивно впливає на ступінь обізнаності бійців, їх мотивацію, фізичну і вольову витримку. Даний посібник робить позитивну поправку на той обсяг знань, які можуть і хочуть засвоїти бійці полку «Азов». Слідування прогресивному світовому досвіду передбачає використання сучасного спорядження, опис якого Ви зможете знайти на сторінках нашого посібника.

«Посібник з тактичної медицини» створено бійцями полку«Азов» для своїх побратимів.

Автори

«Джедай» (Ротчук Сергій), фельдшер, інструктор з тактичної медицини полку «Азов».
«Тренер» (Березан Сергій), реабілітолог, інструктор . з тактичної медицини полку «Азов», інструктор з тактичної медицини проекту «Медсанбат», інструктор Української військово-медичної академії.
Медичний редактор - Людмила Лещук, лікар.

Висловлюємо подяку організаціям та інструкторським групам, що брали участь у розвитку програм з тактичної медицини ОЗСП НГУ «Азов».

Особиста подяка Гуманітарній Ініціативі Світового Конгресу Українців «Захист патріотів», що доклала зусиль з навчання та забезпечення особового складу аптечками IFAK, внаслідок чого було врятоване не одне життя.

Завдячуючи передовим навчальним програмам проекту «Медсанбат» та подальшому забезпеченню медичними рюкзаками, військові медики Азову виконували складні медичні операції в умовах ведення бойових дій, рятуючи життя молодих бійців.

Висловлюємо подяку естонському об’єднанню “Vaba Ukraina” та Estonian National Defence College за навчання азовських медиків та інструкторів з ТССС.

«Я не можу цього зробити» - хибна догма і негативна установка, що може призвести до важких наслідків.

В цьому реченні не вистачає лише одного слова «Я поки не можу цього зробити!»

Навчайтесь, розвивайтесь та перетворюйте знання у навички.

За основу курсу підготовки бійців з надання невідкладної медичної допомоги в умовах ведення бойових дій взята програма CLS (Combat Lifesaver), що добре зарекомендувала себе у всьому світі. З огляду на особливості ведення гібридної війни, програма була доповнена темами й розділами, необхідність яких була підтверджена в ході проведення АТО.

Експерти

Дмитро Фомін, координатор проекту «МЕДСАНБАТ»:

У вас в руках відмінний підручник з тактичної медицини. Більше того, на сьогоднішній день, це найкраще ілюстроване видання, що видане в Україні.
Правильна, зрозуміла структура «від простого до складного», дозволять розібратися в предметі навіть при самостійному вивченні.
Дві головні відмінні особливості цієї книги від інших подібних текстів - це розділи «Особиста гігієна» і «Невідкладна перша допомога». І той, і інший стане в нагоді не тільки у воєнний час, а й у мирному житті. Не тільки на полі бою, а й при наданні допомоги цивільному населенню в умовах міського середовища.
Але все ж, всі ці знання будуть абсолютно марні, якщо не перетворяться в навички після ваших постійних тренувань, навчань і симуляцій. Мені б дуже хотілося, щоб кожен з вас, хто взяв цю книгу в руки, не тільки навчився використовувати всі ті знання, які автори зібрали для вас, але і став інструктором для своїх побратимів, а там - хто знає - може, і парамедиком.

Дмитро Андрощук, медик, викладач УВМА, голова ГО «44 навчальний центр», директор програми EMSA Ukraine:

Цей підручник є досить грунтовним і виваженим. Варто відзначити його чіткі зрозумілі інструкції до кожної маніпуляції, що якісно буде вирізняти його серед наявних в Україні. Автори чудово попрацювали над подачею матеріалу, що робить його зрозумілим для людини, яка ніколи не стикалась з медициною. Саме це є одним з найцінніших аспектів в написанні подібних підручників.

Олександр Рушковський, лікар медицини катастроф, інструктор проекту «Медсанбат», Україна.
Дорогий воїн, Ви як ніхто інший, зацікавлені в порятунку і збереженні життя пораненого свого товариша, самого себе. Звернемося до статистики:

  • В американській армії на 100 осіб, що отримали поранення гине 17 військовослужбовців;
  • В ізраїльській армії з 100 поранених гине 7 осіб;
  • Скільки гине в українській армії ?! Той, хто читає цей посібник - має свою сумну статистику. Бійці "Азову" пройшли свій шлях перемог, бойового досвіду і втрат товаришів.

Шанси пораненого вижити часто зумовлюються здатністю того, хто знаходиться поруч, надати йому необхідну першу допомогу!

Ти повинен знати, що:

  • 90% загиблих в результаті поранення помирають до того моменту, поки пораненого доставлять в госпіталь. Лікар такого пораненого навіть не встиг побачити.
  • 80% загиблих в результаті поранення помирають в перші ЗО хвилин після поранення. Ці ЗО хвилин поруч з пораненим будете тільки Ви.
  • 99% превентивних смертей (тих смертей, від яких вберегли поранених на полі бою), мали часу на порятунок від 1 до 10 хвилин.

Але поряд з пораненими були обізнані і вмілі товариші, які встигли його врятувати.

В реаліях бойових сутичок прийняття рішення по наданню допомоги належить тільки Вам. Розраховувати, що це зробить хтось інший, як правило, не доводиться. Дуже часто поруч з пораненим виявляється тільки один військовослужбовець, і можливо, ним виявитеся саме Ви. Але, навіть якщо навколо пораненого зібрався натовп - це ще не означає, що хтось наважиться першим приступити до надання допомоги. Три або чотири хвилини такого взаємного вичікування і... надавати допомогу вже буде нікому.

Шановний воїн, ця методичка повинна допомогти Вам, перш за все, подолати страх перед наданням допомоги. Почуття страху через невпевненість в своїх діях, побоювання покласти на себе дуже важкий тягар відповідальності за життя і долю помираючої людини - основна причина масової відмови від надання першої допомоги.

Зняти саме цей непосильний тягар страху і невпевненості - основне завдання цього посібника. Але навіть найуважнішого вивчення нашої методички явно недостатньо для того, щоб успішно врятувати і зберегти життя пораненого в бою. Необхідно отримати, а точніше - навчитися практичним навичкам надання першої допомоги. Ця методичка написана простою і зрозумілою мовою, для людини, що не має медичної освіти. Для багатьох вона стане першим підручником з порятунку пораненого на полі бою. Вона не включає всіх знань, але ті хто вже має досвід бойових дій можуть сказати: Скільки б життів вдалося врятувати, якби поруч з пораненим була людина, яка просто знала і вміла надавати першу допомогу. Ціна цих знань і навичок - сотні врятованих товаришів. А причина багатьох смертей одна - масова відмова від надання першої допомоги через банальне невміння і страх завдати шкоди.

Заради збереження вашого життя і життя ваших товаришів, наполегливо рекомендуємо уважно вивчити даний навчально-практичний посібник і ознайомитися з методиками підготовки: «за мінімальний час (з одного погляду) отримати максимум інформації про стан потерпілого; мінімальними діями - досягти максимального ефекту в наданні допомоги».

Такий підхід дозволяє без вивчення медичної термінології навчити тактиці дій на місці події будь-яку людину без медичної освіти.

Велика кількість ілюстрацій, чітко сформульовані правила надання першої допомоги з коментарями і роз'ясненнями можливих помилок, з докладним описом алгоритму правильних дій надають можливість для самостійного вивчення. Це дозволяє не втрачати час на конспектування на заняттях і приділити більше уваги відпрацюванню практичних навичок.

У навчанні слід використовувати тільки ті комплектуючі аптечок, якими ефективно зможе скористатися будь-який військовослужбовець.

«Докрій» (Дем'яник Іван), начальник медпункту ОЗСП «Азов», тво начальника медслужби В/Ч 3057, учасник звільнення м. Маріуполь, учасник бойових операцій в Ілловайську, Мар'їнці, Широкіно.

Вважаю даний посібник універсальним фундаментом для вивчення основ тактичної медицини для військових підрозділів, сил спеціального призначення та військово-патріотичних організацій. Завдяки простій і зрозумілій подачі матеріалу, може лягти в основу підготовки випускників старших класів з надання невідкладної домедичної допомоги в рамках військово-патріотичного виховання.

Бійцям "Азову" знайоме почуття радості за врятоване життя побратима. Саме ним вони і збираються поділитись, передавши читачам власні знання та досвід.

Остання зміна: середа 23 березня 2022 14:53 PM