Основи комп’ютерної безпеки

У сучасному суспільстві для задоволення його потреб виникають проблеми інформаційного забезпечення всіх сфер діяльності людини. Одна з таких проблем -- забезпечення надійного захисту інформації. Особливої гостроти вона набуває у зв'язку з масовою комп'ютеризацією всіх видів діяльності людини, при об'єднанні ЕОМ у комп'ютерні мережі та підключення до Internet.

Проблема захисту інформації не є новою. Вона з'явилася ще задовго до появи комп'ютерів. Стрімке вдосконалювання комп'ютерних технологій позначилося й на принципах побудови захисту інформації. Всьому контексті хочу виділити основні напрямки забезпечення комп'ютерної безпеки:

  1. Паролі
  2. Віруси та антивіруси
  3. Оновлення програмного забезпечення

Паролі

Чим більше Ви використовуєте сучасні технології, тим більше Ви користуєтесь різними сервісами Інтернет, що відповідно вимагають ідентифікації користувача. Саме я використовую не менше чотири  різних паролі для різних сервісів. Для поштової скриньки - один пароль, для форумів - другий, для своїх сайтів - третій, для доступу до мережевих баз даний- четвертий, і т. д.

Це зумовлено доступом до різного типу інформації. Уявіть собі, що адміністратор сайту, на якому я зареєструвався вирішив зібрати більше інформації про мене. Він бачить за допомогою якої поштової скриньки я зареєструвався на його сайті і відповідно пробує переглянути мою пошту, використовуючи той самий пароль, що я ввів для доступу до його сайту. Якщо б я користувався тим самим паролем, він би отримав всю доступну мою переписку із іншими моїми друзями. А оскільки я використовую різні паролі, це йому не вдасться.

Другим фактором, що впливає на захист Вашої інформації є складність паролю. Більшість користувачів створюють прості паролі (дата народження, назва домашньої тварини, дата весілля і тому подібне). Більшість цієї інформації ті ж користувачі висвітлюють на своїх сторінках у соціальних мережах. Отже будь-кому не важко проаналізувати інформацію з Вашої сторінки та спробувати увійти у вашу пошту чи на цю ж сторінку підібравши пароль. Тому раджу використовувати складний пароль в якому міститься і цифри і малі букви і великі букви. Це різко зменшить ймовірність вгадування вашого паролю і, відповідно, збільшить безпеку Ваших даних.

Третім фактором в отримані доступу до ваших даних є Ваша наївність. Якщо хтось, навіть жартома, спитає Вас про пароль, ні в якому разі не розголошуйте його. Якщо до Вас телефонують і представляються адміністратором сайту, де ви зареєстровані, чи працівником банку, де ви зберігаєте кошті, та просять Вас повідомити ваш пароль чи пін-код - не вірте. Адміністратори відповідних систем і без Вашого паролю чи пін-коду мають повний доступ до ваших даних та рахунків. Вас може питати таку інформацію лише шахрай.

Узагальнимо. Паролі створюйте складними та нікому їх не розголошуйте. Якщо у Вас пропав чи викрали блокнот, де зберігались паролі, постарайтесь швидко змінити їх.

Віруси та антивіруси

Комп'ютерний вірус (англ. computer virus) - комп'ютерна програма, яка має здатність до прихованого саморозмноження. Одночасно зі створенням власних копій віруси можуть завдавати шкоди: знищувати, пошкоджувати, викрадати дані, знижувати або й зовсім унеможливлювати подальшу працездатність операційної системи комп'ютера. Нині відомі десятки тисяч комп'ютерних вірусів, які поширюються через мережу Інтернет по всьому світу.
Слід зазначити, що помилково відносити до комп'ютерних вірусів також інші види шкідливих програм - програми-шпигуни чи навіть спам.
За створення та поширення шкідливих програм (в тому числі вірусів) у багатьох країнах передбачена кримінальна відповідальність. Зокрема, в Україні створення і поширення комп'ютерних вірусів переслідується і карається відповідно до Кримінального кодексу (статті 361, 362, 363).
Назва програми "комп'ютерний вірус" походить від однойменного терміну з біології за її здатність до саморозмноження.
На сьогодні не існує офіційної класифікації вірусів. Однак можна все ж розподілити віруси за такими ознаками:

  • за середовищем існування
  • за способом зараження
  • за алгоритмом роботи
  • за ступенем небезпеки
Для протидії розповсюдженню та знищенню вірусів використовують програм "Антивіруси". Більшість сучасних антивірусів ви можете завантажити з сайтів виробників.
Більш детальніше про сучасні антивіруси прочитайте за наступним посиланням.

http://best-free-soft.at.ua/publ/najpopuljarnishi_antivirusni_programi/najpopuljarnishi_antivirusni_programi/21-1-0-84

Оновлення програмного забезпечення

Не секрет, що програми якими користуємось складали люди. А будь-яка людина може помилятись. Краще буде сказано, що "не помиляється той, що нічого не робить". Отже люди, що складають програми можуть допустити помилок, що в свою чергу можуть привести до доступу до несанкційованого доступу до вашої інформації.комп'ютері

Якщо ви офіційно купили програму, то ,як правило, фірма-виробник безкоштовно дозволить вам завантажити оновлення до цієї програми. Більшість фірм та організацій, що створюють програмне забезпечення з часом оновлюють його. Для прикладу операційна система Windows  постійно оновлюється фірмою Microsoft. Організація, що створила пакет офісних програм OpenOffice, дозволяє безкоштовно завантажити та оновити цей програмний комплекс.

Чим частіше ви оновлюєте програми, що встановлені на ваш комп'ютер, тим менша ймовірність шахраям отримати доступ до даних на Вашому комп'ютері.

Остання зміна: середа 27 січень 2016 2:08